Przejdź do treści

Kolory kwiatów a psychika człowieka cz2.

  • przez

Kolory kwiatów a psychika człowieka cz2.

Oddziaływanie kolorów na psychikę człowieka

Wielobarwne ornamenty i powtarzalne wzory Zdjęcie autorstwa Sharon McCutcheon z Pexels

Czerwony

To kolor ciepły i ekstrawertyczny. Stymuluje człowieka do energicznego, aktywnego działania. Człowiek, który długo patrzy na ten kolor podnosi swoje siły witalne.
Przy apatii, kolorem tym można oddziaływać pozytywnie Dużo czerwonego koloru w ogródku będzie przeciwdziałać bezradności i zniechęceniu, w stanach depresyjnych i melancholii.

Pomarańczowy

To kolor mniej ciepły od czerwonego, ekstrawertyczny, i asertywny i bardziej od poprzedniego konstruktywny, inspirujący i twórczy. To źródło energii i sił psychicznych.
To kolor, który powoduje u ludzi, że chcą być śmiali i żądni przygód, pełni entuzjazmu i zapału do działania.
Kolor nie jest wskazany dla ludzi łatwo irytujących się lub cierpiących na stresy.

Żółty

Jest kolorem najbardziej lekkim, przejrzystym i ciepłym
To ulubiony kolor ludzi na wysokich stanowiskach oraz ludzi wykonujących wszelkie prace umysłowe. Kontakt z tym kolorem stymuluje staranność wykonywanej pracy, pracę mózgu, inspiruje, oświeca, ułatwia przyswajanie wiedzy, logiczne myślenie, zwiększa otwartość, bystrość i wnikliwość umysłu, daje mądrość i ułatwia zajęcie się szczegółami.

Zielony

To kolor odświeżający, uspokajający, kojący nerwy, zaprowadzający równowagę, przywracający spokój i wyciszenie. To kolor przyrody, odnowy życia.
Kolor ten łagodzi odczuwanie strachu i szoku doznawanych w sytuacjach traumatycznych, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, koi nerwy i ataki wściekłości, działa ogólnie pozytywnie na psychikę.

Turkusowy (kolor mieszany – niebieski i zielony)

Kolor ulubiony przez ludzi o osobowości cichej, przystępnej, pełnej odświeżającej, młodej energii i dobrego samopoczucia. Kontakt z tym kolorem sprzyja uwydatnieniu takich cech oraz sygnalizuje chęć zwrócenia na siebie uwagi.

Niebieski

To kolor chłodny.
To kolor osoby nieagresywnej, solidnej, uporządkowanej, oddanej ideałom, taktownej, godnej zaufania, pragnącej ciszy i spokoju, czasami nawet odosobnienia.
Patrzenie na ten kolor uspakaja, odświeża i regeneruje system nerwowy.

Indygo

To kolor zimny, bardzo czynny, o tendencji znieczulającej, co pozwala na złagodzenie odczuwania ostrych bólów somatycznych. Od strony emocjonalnej stymuluje ostrość pięciu zmysłów, intuicję oraz wycisza podniecenie umysłowe.

Fioletowy

To kolor dla osoby, która chce zaznaczyć swoją szlachetność, pokorę, idealizm i świętość (np. osoba duchowna).
Ma własności kreatywne i duchowe. Obcowanie z tym kolorem sprzyja rozwinięciu w sobie poczucia własnej wartości, godności osobistej i poczucia szacunku do siebie samego i do swoich poczynań, ambicji. Pomaga w określeniu swojej tożsamości. Wiąże się z tolerancją i rozwagą.

Malinowy (różowy)

To kolor miłości, serdeczności, ciepła, troski i współczucia. Oznacza miękkość, delikatność i łagodność, ułatwia niesienie pomocy dla innych i sobie samemu. Ze względu na obecność czerwieni, sprawia, że stajemy się zmysłowi.

Biały

To brak koloru, to czystość, niewinność i nieskazitelność, czyli doskonałość. Harmonizuje i przywraca równowagę w organizmie człowieka.

Sadząc w ogrodzie cebulki kwiatów, a wśród nich krokusy, szafirki, narcyzy jesteśmy w stanie zapewnić sobie całą gamę kolorów, które w zależności od naszego nastroju będą na nas oddziaływać w odpowiedni sposób.

powrót do cz1. https://halmaheraprivatetours.com/kolory-kwiatow-a-psychika-czlowieka-cz1/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.