Przejdź do treści

Odzyskiwanie danych jako wybór spółki po awarii.

  • przez

Odzyskiwanie danych Odzyskiwanie danych – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Odzyskiwanie danych to proces przywracania usuniętych, sformatowanych lub niedostępnych danych. Chociaż proces ten jest zazwyczaj wykonywany przez profesjonalistów, możliwe jest także samodzielne odzyskanie danych z komputera. Odzyskiwanie danych może być jednak kosztowne i nie zawsze jest możliwe. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jakie masz możliwości. Poniżej wymieniono kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących odzyskiwania danych. Poniżej znajdują się odpowiedzi na te pytania. 1. Jakie typy danych można odzyskać?

Odzyskiwanie danych to proces przywracania usuniętych, niedostępnych, utraconych, uszkodzonych, zniszczonych lub sformatowanych danych

Odzyskiwanie danych to metoda przywracania brakujących plików z komputera lub innego urządzenia pamięci masowej po wystąpieniu awarii. Techniki odzyskiwania danych mogą być stosowane do odzyskiwania informacji z dysku twardego, pamięci flash lub innego rodzaju cyfrowego urządzenia pamięci masowej. Techniki te zwykle wymagają użycia dodatkowego sprzętu lub oprogramowania. Techniki odzyskiwania danych można sklasyfikować w zależności od rodzaju uszkodzenia i utraty dostępności.

Utrata danych może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami, takimi jak przypadkowe usunięcie, awaria dysku twardego, błędy w oprogramowaniu i przerwy w dostawie prądu. Eksperci w dziedzinie odzyskiwania danych są przeszkoleni w odnajdywaniu i przywracaniu usuniętych plików z praktycznie zniszczonych nośników pamięci, nawet tych, które zostały trwale sformatowane. W takich przypadkach do odzyskiwania danych usuniętych z dysku twardego komputera stosuje się oprogramowanie do odzyskiwania danych.

W procesie odzyskiwania danych wykorzystuje się oprogramowanie i sprzęt do przywracania brakujących plików z komputera. Techniki oparte na oprogramowaniu wykorzystują specjalistyczne narzędzia, które odczytują pliki z uszkodzonego urządzenia pamięci masowej i przywracają je do pierwotnego stanu. Sprzętowe odzyskiwanie danych wymaga zastosowania zaawansowanych technik laboratoryjnych. Niektóre metody są droższe i bardziej zaawansowane od innych. Gdy te metody okażą się nieskuteczne, doskonałym rozwiązaniem jest oprogramowanie do odzyskiwania danych.

W większości przypadków odzyskiwanie danych to proces przywracania usuniętych, utraconych, sformatowanych lub niedostępnych danych. Najpopularniejsza metoda polega na połączeniu dwóch technologii: odzyskiwania surowego, które polega na odzyskiwaniu danych z plików na podstawie znanej zawartości, oraz analizy metadanych. Ostatecznie proces ten zależy od rodzaju danych, które należy odzyskać.

Rzeźbienie plików to jeden ze sposobów odzyskiwania usuniętych plików. Metoda ta działa jednak tylko wtedy, gdy informacje zawarte w systemie plików są poprawne. Jest ona często wykorzystywana przez osoby zajmujące się rozwiązywaniem problemów. Tej samej procedury użyto do ewakuacji obozów Osamy Bin Ladena. Popularną techniką odzyskiwania usuniętych plików jest metoda rzeźbienia w plikach.

Niektóre dyski twarde nie nadają się do odczytu z powodu uszkodzenia systemu plików lub uszkodzonych sektorów, które powstają z czasem. W większości przypadków, aby dysk twardy mógł ponownie działać, konieczne jest korzystanie z zewnętrznej pamięci masowej. Jeśli dysk ulegnie awarii, może zostać naprawiony przez firmę zajmującą się odzyskiwaniem danych. Specjaliści ds. odzyskiwania danych korzystają z czystych pomieszczeń w celu przywrócenia danych i naprawy uszkodzonych dysków. Specjaliści ci mogą odzyskać dane z fizycznego lub logicznego dysku twardego.

Jest to usługa profesjonalna

Wynajęcie profesjonalnego serwisu do odzyskiwania danych może być bardzo korzystne, ponieważ znacznie zmniejsza ryzyko utraty cennych danych. Używanie oprogramowania do odzyskiwania utraconych plików może również spowodować ich nadpisanie, co sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi odzyskiwania danych. W przypadku utraty całej pracy nawet kilka dni pracy może nie być warte swojej ceny. Należy jednak pamiętać, że w usługach odzyskiwania danych pracują specjaliści, którzy mogą pomóc w odzyskaniu plików z dysku twardego.

Choć niektórzy próbują samodzielnie odzyskać utracone dane, należy pamiętać, że mogą to być dane wrażliwe. Pozostawienie tych informacji osobom trzecim może narazić Cię na ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, co może doprowadzić do ujawnienia poufnych informacji. Profesjonalne służby dbają o zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i prywatności danych, ponieważ wszystkie odzyskane dane są przechowywane w bezpiecznym miejscu. Ponadto ich technicy są specjalistami w dziedzinie bezpieczeństwa cybernetycznego, co oznacza, że żaden pracownik nie będzie miał dostępu do odzyskanych danych bez Twojej zgody.

Jeśli wybierzesz profesjonalną firmę zajmującą się odzyskiwaniem danych, będzie ona w stanie ocenić zakres uszkodzeń i określić, czy konieczne są naprawy fizyczne. Mogą oni naprawić uszkodzone urządzenia, takie jak komputery, dyski twarde i serwery. Naprawa delikatnego sprzętu może wymagać specjalnych rozwiązań, takich jak pomieszczenie sterylne lub specjalistyczna wentylacja. Poza naprawami fizycznymi specjaliści ds. odzyskiwania danych mogą naprawiać uszkodzone pliki i oprogramowanie. W niektórych przypadkach proces ten przypomina ponowne sklejanie wazonu.

Chociaż odzyskiwanie danych nie zawsze jest możliwe, może być korzystne w przypadku utraty cennych danych. Niektóre usługi odzyskiwania danych mogą odzyskać dane w ciągu zaledwie jednej godziny, a nawet przyjechać do Państwa firmy, aby maksymalnie uprościć proces odzyskiwania. ACE Data Recovery jest zarejestrowanym partnerem firmy Microsoft i posiada bogate doświadczenie w odzyskiwaniu baz danych Microsoft Exchange i SQL. Są oni wysoce rekomendowani do odzyskiwania utraconych danych. A jeśli utraciłeś dane na dysku twardym, szanse na ich odzyskanie są większe niż kiedykolwiek.

To jest drogie

Pierwszym pytaniem, jakie zadaje sobie wiele osób wybierających usługę odzyskiwania danych, jest to, ile będzie ona kosztować. Renomowane firmy świadczące usługi odzyskiwania danych zazwyczaj pobierają opłatę w wysokości co najmniej 500 USD. Najlepiej trzymać się z daleka od firm, które reklamują niższe stawki, ponieważ zazwyczaj mają one wiele ukrytych kosztów. Na przykład, firma, która reklamuje niskie ceny, może na dłuższą metę obciążyć Cię większymi kosztami, ponieważ używa części zamiennych i pobiera dodatkowe opłaty. Ponadto firmy, które reklamują wysokie ceny, raczej nie są godne zaufania.

Cena odzyskiwania danych zależy w dużej mierze od tego, jak wiele danych trzeba odzyskać. Większość firm zajmujących się odzyskiwaniem danych pobiera stałą opłatę oraz stawkę godzinową, która zwykle oscyluje wokół 150 USD za godzinę, ale czasami może być wyższa. Proces odzyskiwania danych jest bardzo zróżnicowany, dlatego przed wyborem firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych należy uzyskać bezpłatną wycenę. Koszt usługi odzyskiwania danych może wynosić od 500 do dwóch tysięcy dolarów, w zależności od rodzaju problemu z dyskiem twardym.

Ceny odzyskiwania danych od kilku lat stale rosną i w zasadzie nie spadają. Mimo to ceny w tym okresie wzrosły, głównie ze względu na lepszą technologię i bardziej złożone dyski twarde. Fizyczne odzyskanie danych z dysku twardego, na którym wystąpiła awaria głowicy, kosztowało kiedyś około 1600 USD, ale obecnie standardem jest cena powyżej 3000 USD i więcej. Nie ma powodu, aby płacić tak dużo za odzyskiwanie danych.

Większość z tych serwisów pobiera opłaty za robociznę, ale fizyczny dysk twardy może kosztować bardzo dużo. Dodatkowo dochodzi koszt samego sprzętu, który może wynosić od 800 do 2000 USD, w zależności od typu dysku i stopnia złożoności awarii. Mimo tych kosztów warto zwrócić uwagę na jakość usługi odzyskiwania danych. Nie należy płacić za drogą robociznę lub usługę, która może nie uratować danych.

Jakość usług odzyskiwania danych może być bardzo różna, dlatego ważne jest porównanie cen i jakości. W większości przypadków koszty nie są uzależnione od ilości danych, które mają zostać odzyskane, ale raczej od czasu potrzebnego na ich odzyskanie. Niektóre usługi odzyskiwania danych mogą odzyskać 10 TB danych w ciągu kilku godzin, podczas gdy inne mogą wymagać wielu godzin na odzyskanie zaledwie 5 MB. Oczywiście, im wyższa cena, tym lepsza jakość usługi odzyskiwania danych.

Nie zawsze jest to możliwe

Proces odzyskiwania utraconych danych może być dość stresujący. Mimo że nie zawsze jest to możliwe, można podjąć aktywne działania, aby uniknąć takiej sytuacji w pierwszej kolejności. Oto kilka metod odzyskiwania danych:

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]