Przejdź do treści

Smart City – czyli Mądre miasta

  • przez

Smart City – czyli Mądre miasta dla ekologii i zdrowia.

Ekologia i miasto Zdjęcie autorstwa Lauris Rozentāls z Pexels

Idea Smart Cities jest tego najlepszym dowodem na to że miasto może być przyjazne  dla środowiska i ludzi.

Pytanie jakie powinno się postawić na samym początku to: jakie powinno być inteligentne miasto?

Na CO2 Smart City

Odpowiedź wydawałaby się prosta – przede wszystkim ekologiczne. Krzewienie inicjatywy Smart Cities ma pomóc w realizacji postawionego przez Unię Europejską celu. Ten cel to redukcja emisji CO, o 20 proc. do 2050 r. Komisja Europejska przygotowała dotacje dla miast, które chcą się włączyć do ruchu Smart Cities. Na rozwój inteligentnych miast przeznaczona została spora pula, bo aż 81 min euro, a docelowo pula ta ma wzrosnąć do 365 min euro. Na świecie można już znaleźć wiele przykładów inteligentnych miast. Niektóre z nich przypominają futurystyczne metropolie z filmowych superprodukcji, inne zachwycają sielskim klimatem.

Songdo  Smart City w azjatyckim stylu.

Do inteligentnych metropolii należy Songdo (Korea Południowa). To miasto jeszcze nie istnieje, a już zostało określone jako najmądrzejsze miasto świata. Powstaje na zachód od Seulu, a pierwsi mieszkańcy mają się tam wprowadzić w 2015 r. Ciekawostką jest to, że wszystkie budynki będą tu wyposażone w system próżniowego transportowania odpadów. Pomysł wydaje się mądry, bowiem wyeliminuje to potrzebę korzystania ze śmieciarek. Wszystkie parkingi mają być w Songdo zlokalizowane pod ziemią, ponieważ ogrodzenie parkingów w centrum miasta to niepotrzebne zajmowanie miejsca i przestrzeni. Planuje się, że ich wykorzystanie i tak nie będzie duże.

Tramwaje, metro kolej miejska i specjalnie zaplanowana sieć wodna.

Tradycyjną komunikację miejską zastąpi jeżdżący pociąg, który w 20 minut pokona 50 km. Miasto będzie też posiadało nietypową sieć wodną, w której np. woda ze zmywania naczyń posłuży do spłukiwana toalety. Na każdym budynku ma być ekran, na którym monitorować będzie można zużycie energii.

To tylko jeden z przykładów jak można zaplanować życie milionom ludzi w danym Państwie, aby chronić środowisko. Kolejne przykłady mądrych miast w następnym felietonie z kategorii „Mądre miasta” – Zapraszamy do śledzenia artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.